Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Witamy na naszej stronie

 

Najnowsze aktualności

Przejdź do - 4.%20Śląski%20Festiwal%20Nauki%20KATOWICE

4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

20 stycznia 2020

Festiwal już na dobre wpisał się w kalendarz wydarzeń odbywających się zimą w stolicy województwa śląskiego. Czwartą edycję ŚFN zaplanowano na 25–27 stycznia 2020 r., czyli o dwa tygodnie później niż przed rokiem. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i jego liderem od początku jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Czytaj więcej o: 4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
Przejdź do -

Informacja o ograniczeniach w udostępnianiu materiałów archiwalnych w pracowniach naukowych Archiwum Państwowego

19 stycznia 2020

Obecnie występują utrudnienia w dostępie do poniższych zespołów archiwalnych w Centrali w Katowicach oraz w Oddziałach w Bielsku-Białej, Cieszynie, Pszczynie i Raciborzu. Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej o: Informacja o ograniczeniach w udostępnianiu materiałów archiwalnych w pracowniach naukowych Archiwum Państwowego
Przejdź do - Mapa%20przedstawiająca%20eksploatację%20rud%20miedzi%20w%20okolicach%20Miedzianki%20na%20Dolnym%20Śląsku,%201743%20r.%20

U ŹRÓDEŁ ERY INDUSTRIALNEJ ŚLĄSKA

12 grudnia 2019

Wystawę U ŹRÓDEŁ ERY INDUSTRIALNEJ ŚLĄSKA (w 250-lecie wydania Prawa Górniczego dla Śląska i Hrabstwa Kłodzkiego oraz utworzenia Wyższego Urzędy Górniczego dla Śląska) będzie można oglądać w siedzibie Archiwum Państwowego w Katowicach od dnia 11 grudnia 2019 roku w godzinach pracy archiwum

W czerwcu 2019 roku minęła 250 rocznica ogłoszenia jednolitego dla całego Śląska w granicach Prus prawa górniczego, które zrewolucjonizowało od strony ustawowej górnictwo w tym regionie. Było impulsem dla rozwoju tej gałęzi przemysłu, umożliwiając zastosowanie wczesnokapitalistycznych relacji tak w sferze prawno-organizacyjnej jak i społecznej, wprowadzając najemny nabór do pracy w kopalniach, zwalniający górników z poddaństwa i zabezpieczający im byt, również po zakończeniu pracy.

 

Czytaj więcej o: U ŹRÓDEŁ ERY INDUSTRIALNEJ ŚLĄSKA
Przejdź do -

Niech szuflada opowiada – poznaj SWOJĄ historię

25 lipca 2019

 W ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej prowadzonego przez wszystkie archiwa państwowe Archiwum Państwowe w Katowicach otworzyło dla Państwa punkty konsultacyjne. Możecie w nich Państwo uzyskać informacje dotyczące sposobów gromadzenia, przechowywania i zabezpieczania rodzinnych archiwaliów oraz weryfikacji ich wartości historycznej.
Oferujemy również Państwu możliwość przekazania prywatnych kolekcji: dokumentów, listów, zdjęć, celem ich wieczystego zabezpieczenia, tak aby mogły służyć przyszłym pokoleniom. 

Czytaj więcej o: Niech szuflada opowiada – poznaj SWOJĄ historię