Archiwum Państwowe w Katowicach

Strona główna

Witamy na naszej stronie

 

100 lat archiwów państwowych 

Najnowsze aktualności

Przejdź do -

Zamknięcie Oddziału w Gliwicach

21 sierpnia 2019

Archiwum Państwowe w Katowicach informuje, że w dniu 27 sierpnia 2019 r. Oddział w Gliwicach będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy. 

Czytaj więcej o: Zamknięcie Oddziału w Gliwicach
Przejdź do -

Ogłoszenie o wolnym stanowisku pracy

16 sierpnia 2019

Dyrektor Archiwum poszukuje kandydatów/kandydatek na stanowisko młodszy archiwista do spraw: opracowania zasobu archiwalnego. Pełną treść ogłoszenia można znaleźć: w Biuletynie Informacji Publicznej KPRM.  Dokumenty należy złożyć do: 27 sierpnia 2019 r.

Czytaj więcej o: Ogłoszenie o wolnym stanowisku pracy

Otwarcie wystawy Śląsk był Polski – Będzie Polski!

13 sierpnia 2019

Rok 2019 jest dla archiwów szczególny, w 100.lecie Archiwów Państwowych i w Roku Powstań Śląskich Archiwum Państwowe w Katowicach i Archiwum Państwowe w Opolu, przy udziale wszystkich archiwów podległych Naczelnemu Dyrektorowi Archiwów Państwowych, przygotowały projekt poświęcony powstaniom śląskim, którego uroczystą odsłonę zaplanowano na 27 sierpnia br. w Opolu z udziałem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka. 

Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy Śląsk był Polski – Będzie Polski!
Przejdź do -

Utrudnienia w Oddziale w Pszczynie

8 sierpnia 2019

Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Pszczynie informuje, że w związku z remontem oświetlenia w dniach 8-31 sierpnia 2019 r. i przerwach w dostawie prądu, mogą nastąpić problemy w działaniu telefonu i poczty elektronicznej. Będzie utrudniony dostęp do ewidencji elektronicznej i zdigitalizowanych materiałów archiwalnych w czytelni Oddziału.

Czytaj więcej o: Utrudnienia w Oddziale w Pszczynie
Przejdź do -

Ogłoszenie o wolnym stanowisku pracy

7 sierpnia 2019

Dyrektor Archiwum poszukuje kandydatów/kandydatek na stanowisko młodszego archiwisty  w Oddziale w Gliwicach. Pełną treść ogłoszenia można znaleźć: w Biuletynie Informacji Publicznej KPRM.  Dokumenty należy złożyć do: 19 sierpnia 2019 r. 

Czytaj więcej o: Ogłoszenie o wolnym stanowisku pracy
Przejdź do -

Niech szuflada opowiada – poznaj SWOJĄ historię

25 lipca 2019

 W ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej prowadzonego przez wszystkie archiwa państwowe Archiwum Państwowe w Katowicach otworzyło dla Państwa punkty konsultacyjne. Możecie w nich Państwo uzyskać informacje dotyczące sposobów gromadzenia, przechowywania i zabezpieczania rodzinnych archiwaliów oraz weryfikacji ich wartości historycznej.
Oferujemy również Państwu możliwość przekazania prywatnych kolekcji: dokumentów, listów, zdjęć, celem ich wieczystego zabezpieczenia, tak aby mogły służyć przyszłym pokoleniom. 

Czytaj więcej o: Niech szuflada opowiada – poznaj SWOJĄ historię
Przejdź do -

Informacja o ograniczeniach w udostępnianiu materiałów archiwalnych w pracowniach naukowych Archiwum Państwowego

4 lipca 2019

Obecnie występują utrudnienia w dostępie do poniższych zespołów archiwalnych w Centrali w Katowicach oraz w Oddziałach w Bielsku-Białej, Cieszynie, Pszczynie i Raciborzu. Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej o: Informacja o ograniczeniach w udostępnianiu materiałów archiwalnych w pracowniach naukowych Archiwum Państwowego
Przejdź do - Plakat

Konkurs PAMIĘTAMY!

27 czerwca 2019

Arlchiwum Państwowe w Katowicach jako partner, zaprasza do udziału w konkusie: Pamiętamy!
Żyjąc w miastach Górnego Śląska, chodzimy po ziemi, za którą walczyli Powstańcy. Czym są dla nas obecnie Powstania Śląskie? 

Czytaj więcej o: Konkurs PAMIĘTAMY!
Przejdź do - Wystawa:%20Robert%20Oszek%20[1896-1938]%20Żołnierz%20niepodległej

Wystawa: Robert Oszek [1896-1938] Żołnierz niepodległej

27 czerwca 2019

W Archiwum Państwowym w Katowicach można oglądać wystawę pt. Robert Oszek [1896-1938] Żołnierz niepodległej. Została ona przygotowana przez katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja dostępna w dni powszednie w godzinach pracy archiwum.

Czytaj więcej o: Wystawa: Robert Oszek [1896-1938] Żołnierz niepodległej