Współpraca, konkursy i dotacje

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Mapa Andreasa Hindenberga z 1636 roku na liście UNESCO

Mapa Andreasa Hindenberga z 1636 roku na liście UNESCO

13 czerwca 2021

Międzynarodowy Dzień Archiwów Archiwum Państwowe w Katowicach obchodzi w tym roku w szczególny sposób, bowiem mapa Wolnego Stanowego Państwa Pszczyńskiego wykreślona przez Andreasa Hindenberga w 1636 roku została roku wpisana na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. To już drugi obiekt z Archiwum Państwowego w Katowicach na tej liście, po dokumencie „Akt pamiątkowy objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej podpisany 16 lipca 1922 r. w Katowicach”, który wpisano podczas III edycji w 2018 roku.

Czytaj więcej o: Mapa Andreasa Hindenberga z 1636 roku na liście UNESCO
Przejdź do - Mapa Księstwa Pszczyńskiego z 1636 r. na liście UNESCO

Mapa Księstwa Pszczyńskiego z 1636 r. na liście UNESCO

5 czerwca 2021
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowyh w dniu wczorajszym ujawniła kolejny obiekt wpisany w tym roku na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata! Jest nim Mapa Księstwa Pszczyńskiego z 1636 r. To wielkoformatowa wielobarwna mapa wykonana ręcznie 385 lat temu przez projektanta twierdz śląskich Andreasa Hindenberga. Pierwotnie stanowiła całość o wyjątkowo dużej powierzchni - 254 cm x 292 cm, później podzielono ją na 12 części. Przedstawia teren Wolnego Stanowego Państwa Pszczyńskiego oraz otaczających je pogranicznych obszarów Górnego Śląska i Małopolski o łącznej powierzchni 1600 km2. Powstała na zamówienie panującego tam ówcześnie hrabiego Seyfrieda II von Promnitz. Mapa miała pomóc w inwentaryzacji dóbr pszczyńskich po przejściu na tym terenie wojny trzydziestoletniej (1681-1648) oraz w rozgraniczeniu terenów spornych między rodem Promnitz a miejscową szlachtą. Mapa Hindenberga w zakresie skali, rozmiarów i szczegółowości zamieszczonych na niej treści jest unikatem na skalę europejską. Nad mapą na co dzień czuwa nasze Archiwum.
Przejdź do - Medal za Długoletnią Służbę dla Sławomira Korby

Medal za Długoletnią Służbę dla Sławomira Korby

7 maja 2021

Z radością dzielimy się informacją, że kustosz naszego archiwum Sławomir Korba otrzymał z rąk Dyrektora Archiwum Państwowego w Katowicach dr. hab. Piotra Greinera Medal Srebrny za Długoletnią Służbę. Ustanowiony w 1938 r., a przywrócony w 2007 r., jest nadawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Serdecznie gratulujemy. (Zdjęcia wykonała Natalia Kolbiarz)

Konkurs Archiwum Państwowego w Katowicach pt. „Rodzinna Tradycja”

28 sierpnia 2020

Kontynuując realizację projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszym powakacyjnym konkursem pod tytułem „Rodzinna Tradycja”. Ma on na celu promowanie nie tylko gromadzenia pamiątek rodzinnych w postaci zdjęć czy listów, ale pragniemy również zaprezentować Państwu, że nie musi być to żmudna praca, ale przede wszystkim rozrywka.

Katarzyna Słysz-Szczucka
Czytaj więcej o: Konkurs Archiwum Państwowego w Katowicach pt. „Rodzinna Tradycja”

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-01-26
Data publikacji:2016-01-26
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Piotr Lis
Liczba odwiedzin:4731