Wystawy online
Artykuły
Rybnik 50 lat temu
Praca dyplomowa z wiedzy o książce
Jednostka z zespołu 18/538 Studium Nauczycielskie w Raciborzu
Przejawy działalności antykomunistycznej Kościoła Katolickiego w zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej
Wystawa ma na celu przedstawienie zasobu Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej pod kątem występowania materiałów związanych z Kościołem Katolickim prezentującym postawy antykomunistyczne w lokalnym społeczeństwie, głównie w latach osiemdziesiątych XX wieku. Kościół bez wątpienia był jedną z instytucji wokół których ogniskowały się postawy opozycyjne w stosunku do ówczesnej władzy. Jako całość instytucja Kościoła nie dążyła do siłowej walki z reżimem komunistycznym, Kościół raczej stał na stanowisku legalnego poruszania się w narzuconym zewnętrznie ustroju. System ten jednak był negatywnie nastawiony do Kościoła, pomimo, że legalnego, to jednak zawsze niezależnego od władzy komunistycznej. Należy również pamiętać, że duchowieństwo składało się z różnych ludzi, bardziej lub mniej pogodzonych z sytuacją w Polsce. Ci bardziej niepokorni swoim postępowaniem mogli stać się motorem wzbudzania rzeczywistych postaw antykomunistycznych w lokalnym społeczeństwie.
Czytaj więcej o: Przejawy działalności antykomunistycznej Kościoła Katolickiego w zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-BiałejDziałalność „pierwszej Solidarności” w latach 1980-1981 w zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej
Powodem dla którego poniższa wystawa została zaprezentowana jest czterdziesta rocznica podpisania porozumień sierpniowych oraz powstania NZSS „Solidarność” w 1980 roku. Miały wówczas brzemienne w skutkach wydarzenia, które stały się później jedną z głównych przyczyn nie tylko zakończenia rządów komunistycznych w Polsce, ale również rozpadu bloku komunistycznego w Europie Wschodniej.
Czytaj więcej o: Działalność „pierwszej Solidarności” w latach 1980-1981 w zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-BiałejEcha wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. w materiałach archiwalnych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Katowicach
Archiwum Państwowym w Katowicach przechowuje w swoim zasobie aktowym szereg materiałów dotyczących wojny 1920 r. Wśród zachowanych archiwaliów są zarówno odezwy Ministerstwa Spraw Wojskowych, wzywające do obrony kraju, wstąpienia do wojska polskiego (m.in. wezwanie członków b. Polskiej Organizacji Wojskowej do stawienia się do organizowanego Pułku Ochotniczego b. P.O.W.), obwieszczenia mobilizacyjne oraz obwieszczenia o wprowadzeniu na terenie Polski sądów doraźnych względem osób podlegających sądownictwu wojskowemu.
Czytaj więcej o: Echa wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. w materiałach archiwalnych przechowywanych w Archiwum Państwowym w KatowicachWojna polsko-bolszewicka w aktach sądowych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej
Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej przechowuje w swoim zasobie bogaty zbiór akt wytworzonych przez sądy działające w XIX i XX w. na terenie działalności Archiwum. Akta te zaskakują swoją wieloaspektowością i mogą być wykorzystywane do różnych badań czy to genealogicznych czy naukowych.
Czytaj więcej o: Wojna polsko-bolszewicka w aktach sądowych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Katowicach Oddział w Bielsku-BiałejKościoły Śląska Cieszyńskiego
W ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów 2020, który obchodzony jest w dniach od 8 do 14 czerwca, w Archiwum Państwowym w Katowicach zaprasza do poznania architektury kościelnej Śląska Cieszyńskiego uwidocznionych na starych fotografiach.
Górale Beskidu Śląskiego
W ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów 2020, który obchodzony jest w dniach od 8 do 14 czerwca, w Archiwum Państwowym w Katowicach zaprasza do poznania obyczajów górali Beskidu Śląskiego uwidocznionych na starych fotografiach. Może ktoś rozpozna na nich siebie lub swoich przodków?
U źródeł Wisły
Autorami wystawy są Alicja Macek, Krzysztof Ścisło. Reprodukcje wykonali: Ewelina Kisiel i Michał Mączka.
Obecnie prezentujemy Państwu wirtualną wersję tej ekspozycji.
800 lat historii Raciborza w dokumencie archiwalnym
Archiwum Państwowe w Katowicach przy wsparciu miasta Racibórz przygotowało w 2017 roku wystawę 800 lat historii Raciborza w dokumencie archiwalnym. Wernisaż odbył się w siedzibie Oddziału w Raciborzu 28 września 2017 roku.
Autorami wystawy są Krzysztof Langer i Wojciech Mitręga. Reprodukcje wykonali: Ewelina Kisiel i Michał Mączka.
Obecnie prezentujemy Państwu wirtualną wersję tej ekspozycji.
Karol Wojtyła i jego rodzina w zasobie AP w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej – w 100. lecie urodzin Jana Pawła II
Przypadająca 18 maja 2020 roku setna rocznica urodzin Karola Józefa Wojtyły późniejszego świętego papieża Jana Pawła II to czas gdy Archiwum Państwowe w Katowicach pragnie umożliwić Państwu zaznajomienie się z przechowywanymi archiwaliami dotyczącymi Papieża i jego rodziny będącymi częścią zasobu naszego Oddziału w Bielsku-Białej. Oddział ten gromadzi materiały archiwalne m.in. z Wadowic, Bielska, Białej, Czańca i Lipnika, tj. z miejscowości, z którymi Karola Wojtyła i jego rodzina związani byli na długo przed tym nim został on papieżem.
Czytaj więcej o: Karol Wojtyła i jego rodzina w zasobie AP w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej – w 100. lecie urodzin Jana Pawła IIRozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2020-05-17 |
Data publikacji: | 2020-05-17 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | Piotr Lis |
Liczba odwiedzin: | 1352 |