Archiwa Rodzinne Niepodległej Kolekcje w Archiwum Państwowym w Katowicach A. D. 2020

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Archiwa Państwowe w tym Archiwum Państwowe w Katowicach od 2019 roku prowadzą projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej realizowany w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa. W Archiwach powstały punkty konsultacyjne, w których archiwiści informują zainteresowanych o sposobach gromadzenia, przechowywania i zabezpieczania rodzinnych archiwaliów oraz w weryfikacji ich wartości historycznej. Cyklicznie przeprowadzane są też warsztaty na terenie Archiwum, na których, przekazuje się niezbędną wiedzę, jak stworzyć archiwum rodzinne, prowadzi się praktyczne zajęcia z konserwacji zachowawczej dokumentów. Jednym z działań w ramach tego projektu jest pozyskiwanie prywatnych kolekcji: dokumentów, listów, zdjęć, celem ich wieczystego zabezpieczenia, tak aby mogły służyć przyszłym pokoleniom. W niniejszym wydaniu pokazujemy kolekcje przekazane ostatnio do katowickiego Archiwum, za które darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Teksty opracowały: Katarzyna Głowania i Katarzyna Słysz-Szczucka

Artykuły

Przejdź do - Kolekcja małżeństwa Cisek z Piekar Śląskich

Kolekcja małżeństwa Cisek z Piekar Śląskich

7 grudnia 2020

Kolekcja przekazana przez: Irena Cisek.

Karol Cisek i Anna Franiel zawarli związek małżeński w 1938 roku w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. Biskup katowicki, Stanisław Adamski, udzielił ślubu państwu Ciskom oraz państwu Nardellim, zamieszkałym w Mysłowicach. Byli uczestnikami pielgrzymki na kanonizację błogosławionego Andrzeja Boboli w Rzymie zorganizowanej z okazji obchodzenia Świąt Wielkanocnych w dniach 13-22 kwietnia 1938 roku. Wyruszyli pociągiem z Katowic w dniu 13 kwietnia do granicy polskiej w Zebrzydowicach, skąd następnie dotarli do Wiednia. W Wielki Czwartek udali się do Padwy i do Rzymu. Wielki Piątek poświęcili na nabożeństwo w Bazylice św. Piotra oraz zwiedzali miasto. Karol Cisek był rozlokowany w schronisku „Marcello”, a Anna Franiel w „Ausiliatrice”. W Wielką Sobotę odbyła się msza przy grobie bł. A. Boboli, a także audiencja papieska. Wielkanoc i Wielkanocny Poniedziałek spędzili w Rzymie, a następnie we wtorek (19 kwietnia) pociągiem podróżowali do Wenecji, skąd wrócili przez Wiedeń do Katowic.

Przejdź do - Kolekcja rodziny Przybyłów burmistrza Bielska

Kolekcja rodziny Przybyłów burmistrza Bielska

7 grudnia 2020

Kolekcja przekazana przez: Małgorzatę Grądziel

Wiktor Przybyła

Zanim w 1933 roku pojawił się w Bielsku jako członek zarządu komisarycznego miasta, był radnym Katowic. Potem został drugim polskim burmistrzem (po Józefie Kobieli) w Bielsku do 1939 roku. Jak czytamy w „Monografii Bielska-Białej” pod redakcją Idziego Panica, poprzez podjęcie robót publicznych na wielką skalę starał się ograniczyć szalejące bezrobocie. Jednym z obiektów w mieście, które są związane z burmistrzem W. Przybyłą, jest oddana w 1932 roku zapora wodna w Wapienicy. W tym okresie otwarto też kąpielisko miejskie na Górnym Przedmieściu i lotnisko sportowe w Aleksandrowicach, z którym radni wiązali duże nadzieje. Uważali, że lotnisko będzie służyć pasażerskim samolotom latającym między Warszawą a stolicami południowej Europy. Późniejsze zdjęcia z przekazanej kolekcji każą przypuszczać, że w 1939 roku burmistrz i jego rodzina wyemigrowali poza granice Polski. Jest patronem jednej z bielsko-bialskich ulic.

Przejdź do - Kolekcja Alfreda Ohli legionisty

Kolekcja Alfreda Ohli legionisty

7 grudnia 2020

Kolekcja przekazana przez: Barbarę Gotkowską

Kolekcja pochodzi ze zbiorów rodzinnych Pani Barbary Gotkowskiej, będącej spuścizną po jej ojcu Alfredzie Ohlim. Był on weteranem wojny polsko-bolszewickiej (ranny 17 sierpnia 1920 roku), działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej oraz urzędnikiem państwowym okresu międzywojennego zasłużonym m.in. w wykryciu afery związanej w przestępstwami skarbowymi w bialskim przemyśle spirytusowym końca lat 20. XX. wieku.

Czytaj więcej o: Kolekcja Alfreda Ohli legionisty
Przejdź do - Kolekcja Romana Michalewskiego ze Świętochłowic

Kolekcja Romana Michalewskiego ze Świętochłowic

7 grudnia 2020

Kolekcja przekazana przez: Teresa Bodynek.

Roman Michalewski urodził się 7 lipca 1916 roku w Dźwinogrodzie w województwie lwowskim. W 1930 roku ukończył szkołę podstawową. Następnie przez 4 lata praktykował w warsztacie kowalsko -ślusarskim swego ojca Wojciecha. Później do 1937 roku zatrudniony był we lwowskim przedsiębiorstwie. Najstarszy brat Romana, Leopold, zaginął przed wojną w niewyjaśnionych okolicznościach. Po wyjściu do pracy nie wrócił do domu i o jego losach nigdy się więcej nie dowiedziano.

Czytaj więcej o: Kolekcja Romana Michalewskiego ze Świętochłowic
Przejdź do - Listy z KL Auschwitz Jana Górskiego

Listy z KL Auschwitz Jana Górskiego

7 grudnia 2020

Przekazana przez: Tomasz Turek

Jan Górski urodził się 2 listopada 1888 roku w Tarnowskich Górach. Został przywieziony do obozu w Auschwitz z transportem więźniów politycznych wśród 99 Polaków 25 czerwca 1940 roku z obozu przejściowego w Sosnowcu. Otrzymał numer obozowy 1211. Zmarł lub zginął 18 sierpnia 1941 roku w wieku 53 lat.

Listy pisał do żony Marii z domu Górskiej. Ostatni datowany jest 20 lipca 1941 roku. Listy pisane na specjalnych formularzach, o treści obojętnej nie przedstawiającej realnej sytuacji więźniów w KL Auschwitz. Jest w nich troska o najbliższych, pozdrowienia. Ostatnia wiadomością z Obozu w Auschwitz jest telegramem z 20 sierpnia 1941 roku, w którym rodzina została poinformowana o jego śmierci spowodowanej „zapaleniem płuc”.

Przejdź do - Kolekcja rodziny Guzy z Michałkowic (Siemianowice Śląskie)

Kolekcja rodziny Guzy z Michałkowic (Siemianowice Śląskie)

7 grudnia 2020

Kolekcja przekazana przez: Maria Szweda.

Rodzina Guzy pochodzi z Węgier – według rodzinnej legendy przodkowie przybyli na Śląsk przed około 300 laty. Joanna Kupny (1876-1951) i Andrzej Guzy (1871-1932) wzięli ślub w 1899 roku. Zamieszkali w Michałkowicach (obecnie część miasta Siemianowice Śląskie) na gospodarstwie rolnym przy ul. Kościelnej. Mieli 9 dzieci: Józefa, Martę, Antoninę, Marię, Wilhelma, Teodora, Waleskę, Ludwika i Łucję.

Czytaj więcej o: Kolekcja rodziny Guzy z Michałkowic (Siemianowice Śląskie)

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-12-07
Data publikacji:2020-12-07
Osoba sporządzająca dokument:Teksty opracowały: Katarzyna Głowania i Katarzyna Słysz-Szczucka
Osoba wprowadzająca dokument:Piotr Lis
Liczba odwiedzin:1912